<< Önceki Haber Sonraki Haber >>

Bebekler Neden Emmek İstemez?

Bebekler Neden Emmek İstemez?
Emzirme bir bebekle anne arasındaki en güzel bağdır. Emzirme sırasında anne ile bebek arasında güvene dayalı duygusal bir iletişim oluşur.19.02.2014 14:45:48
Zaman zaman bebek aç olmasına rağmen emmek istemez, memeyi ağzında tutar, fakat emmez, gelen sütü yutmaz veya çok zayıf emer, ağlar ve memeyle kavga eder. Bazen de bir memeyi emer ama diğerini reddeder.

Bebeğin Emmesini Engelleyen Sebepler

• Ağızda pamukçuğa dikkat

Pamukçuk bir mantar enfeksiyonudur. Genelde yenidoğan bebeklerde görülen bir hastalık olmasına rağmen, 1 yaşına kadar olan çocuklarda da sık karşılaşılan bir durumdur. Yanak içinde, dil ve damakta süt parçalarını andıran beyaz lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Ağzında pamukçuk görülen bebekler emerken acıdığı için emmeyi reddedebilir. Bu durumda uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

• Bebeğinizin burnu tıkalı olabilir

Emerken burnundan nefes alamayan bebek memeyi bırakarak ağzından nefes almaya çalışır ve anneyi emmek istemezler. Eğer bebeğin burnu tıkalıysa, doktorun önereceği burun damlası kullanılmalı ve bir aspiratör yardımıyla bebeğin burnu temizlenmeli, nefes alması sağlanmalıdır.

• Annenin tükettiği besinler sütün tadını değiştirir

Annenin tükettiği gıdalar veya içecekler sütün tadını etkileyebilir veya bebekte olumsuz etkilere yol açabilir. Baharatlı, acılı, sarımsaklı gıdalar anne sütünün tadını değiştirebilir; çay, kahve çikolata tüketimi bebekte huzursuzluk, uykusuzluk gibi belirtilere yol açabilir, lahana kuru fasulye gibi bazı gıdalar bebekte gaz şikayetlerini artırabilir. Bu tip durumlarda annenin sütü sağılarak boşaltılmalıdır. Bebek birkaç saat sonra yeni sütle tekrar emzirilmelidir. Ancak bebek hala emmeyi reddediyorsa başka bir sorun olabileceği unutulmamalıdır. Bazen de annenin kullandığı parfüm ya da sigara içiyor olması bebekte huzursuzluk ve iştahsızlık sebebi olabilir.

• Yanlış emzirme pozisyonu ve tekniği emzirmeyi engeller

Annenin bebeği emzirirkenki pozisyonu ve tekniği hatalıysa bebek anneyi ememez. Bebek emzirme anında memeyi tutması için başından itilirse, direnç gösterir ve tepki olarak da memeyi reddeder.

• Stres sadece anneyi değil, bebeği de etkiler

Hamilelik ve doğum süreçlerinde annelerin vücutları, duyguları ve yaşam tarzlarında ciddi değişiklikler olur. Hatta hamilelik sürecindeki stres erken doğuma bile neden olabilir. Stres hem anneyi hem de bebeği etkiler. Anneler özellikle bebeğini emzirmeden önce sakinleşmeli, rahat ve huzurlu bir ortamda bebeği emzirmelidir. Emzirmek anneye de iyi gelecektir, çünkü emzirme sırasında anne ile bebek arasında güvene dayalı duygusal bir bağ oluşur. Bu anlardan bebeğinizin de keyif alabilmesi için sessizlik de önemlidir. Bebeğiniz emerken aniden ortaya çıkan yüksek seslere tepki verebilir.

• Diş çıkarma dönemi sancılıdır

Sağlıklı bir bebeğin dişleri ortalama 6 – 7 aylıkken çıkmaya başlar. Bebeğinizin damaklarıyla diş etleri şiş ve kızarık ise diş çıkarıyor demektir. Bu süreci rahat atlatabilmek için ona oturur pozisyondayken dişlerini kaşıyabileceği soğuk ve steril malzemeler verebilirsiniz. Bebekler bu süreçte de diş etleri acıyacağı için emmeyi reddedebilir.

• Bebek emzirme saatlerindeki değişikliği fark eder

Bebekler alışkanlıkları değiştiğinde tepki verir. Bu yüzden emzirme saatlerinin değişmesi bebekleri etkileyebilir.

• Bebeğe kardeş geliyorsa sütün tadı değişir

Annenin yeniden gebe kalması durumunda salgılanan hormonlar nedeniyle sütün tadı değişebilir ve bebek memeyi reddedebilir.

• Sütün miktarı bebeği etkiler

Bebekler mide hacimleri küçük olduğundan az ve sık emerler. Ancak anne sütünün miktarı bebekleri etkileyebilir. Sütün yeterli olup olmadığını belirlemekteki en önemli etken bebeğin kilosunu takip etmektir. Bebekler emdikçe annenin sütü çoğalır ve onun ihtiyacını karşılar. Ama yorgunluk, stres, hastalık gibi bazı durumlarda sütünüzün gelmesi yavaşlayabilir. Bu durumlarda annenin şefkatli ve ısrarcı olması gerekir. Ayrıca bebek ara sıra biberonla besleniyorsa da emmeyi reddedebilir.

. Enfeksiyon

Bebeğin emmemesinin nedeni geçirmekte olduğu enfeksiyon olabilir. Bebeğin iştahsızlığı yanında ateş, öksürük, kusma, ishal gibi bulgular varsa mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle kulak ağrıları emme sırasında artabilir, bu da bebeği huzursuz eder ve iştahsızlık yaratır.

BEBEĞİ MEMEDEN KESMEK

Bir bebeğin memeden kesilmesi hem annenin hem de bebeğin en çok zorlandığı süreçlerden biridir. Emzirme dönemi, anne ve bebek ilişkisinin en özel ve değerli olduğu anlardır. Anne bebek arasındaki sevginin kurulduğu, kuvvetlendiği ve birbirini keşfettikleri bu en özel anları sonlandırmak anne için de bebek için de çok sıkıntılı olabilir.

Sütten kesme anne ve bebek için doğru zaman seçildiğinde sorunsuzdur. Bu nedenle en önemlisi kesmeye karar vermek değil, memeden kesmek için doğru zamanı bulmaktır. Anne buna kendini hazır hissediyorsa ve bebek 2 yaşındaysa, önce memeden kesme kararı alınmalı ve mutlaka istikrarlı olunmalıdır.

Emzirmeyi adım adım azaltarak ortadan kaldırmak en çok kabul gören sütten kesme yöntemidir. Mümkünse memeden kesme işlemi bir sürece yayılmalıdır. Bebek yeni gıdalarına yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Genellikle aşamalı olarak, bebeği çok zorlamadan, öğünleri azaltıp yerine başka bir besin koyarak başlanır, öncelikle gündüz öğünleri azaltılır, bunun için en ideal öğün öğle öğünüdür. En son da akşam uyumadan önceki öğün kesilir ki bu öğün anne bebek arasındaki duygusal bağ açısından en zor öğündür. İlerleyen haftalar boyunca gün içindeki diğer emzirmeleri de birer birer atlayıp anne sütü yerine başka bir yiyecekle değiştirmeye devam edersiniz. Bu şekilde adım adım bebeğinizin anne memesini emme ihtiyacı azalır ve emzirme sonlandırılır.

Dr. Öznur Yılmaz

CENTRAL HOSPİTAL

Bu Kategorideki Diğer HaberlerYorum yapmak için buradan üye olabilirsiniz.


Yorumlar
Bu haberin diğer yorumcuları