<< Önceki Haber Sonraki Haber >>

Tesettürde deri modası

Tesettürde deri modası
2011 kış sezonunda deri ve deri görünümlü tasarımlar her zamankinden daha fazla öne çıkıyor.12.11.2011 09:56:35
Deri kıyafetleri deri giyime odaklanmış firmalar dışında diğer mağazalarda tek tük bulabilirdik. Onlarda da genellikle alternatifler yetersiz olurdu. Son birkaç yıldır bu durum değişmiş görünüyor. Deri bir ceket görmeniz ihtimalinin düşük olduğu markalarda bile deri tasarımlar yerlerini almış.

Bu yıl deri kıyafetler geçmişten farklı olarak daha renkli çalışılmış. Mor, mürdüm, lacivert, sarı, kırmızı ve daha beklenmedik birçok renk var. Deri modası denilince akla ilk deri ceketler gelir. Sezonda her türlü kıyafetin deri versiyonu bulunuyor. Pantolonlar, etekler, elbiseler, tunikler... Deri yelekler neredeyse ceketlerin tahtını sallıyor. Listede artık daha fazla deri ürün yer alıyor.

Ayrıca deri, tasarımların detaylarına da nüfuz etmiş. Koton bir ceketin kollarında, bazen sadece biyelerinde, bir gömleğin yaka ve manşet detaylarında, kıyafetlerin aksesuarlarında kullanılmış. Penyeler bile deri malzemelerle birleştiriliyor. Sıradan bir görünümü olan penye, deriler sayesinde avangard bir havaya kavuşuyor. Belki bu nedenle deriye olan ilgi giderek artıyor.

Fakat diğer taraftan deri pahalı bir malzeme. Tekstil sektörü hem derinin zenginliğini tasarımlara taşımak hem de daha farklı bütçelere hitap edebilmek için deri görünümlü kumaşlar kullanıyor son yıllarda. Teknik anlamda oldukça geliştirilen deri görünümlü malzemeler bazen gerçeğine çok yakın olabiliyor. Tesettür giyim markaları da bu kış deri görünümlü tasarımlara fazlasıyla yer vermiş. Kimi tasarımlar oldukça kullanışlı ve şık. Fakat hazırlanan bazı tasarımlarda abartılı ve gereksiz detaylarla karşılaşabiliyoruz. Pardösü, ceket ve kaplarda göz yoran fırfırlar, yanlış renk seçimi, kıyafetin bütünlüğünü bozan süsleme ve aksesuarlar hevesinizi kırabiliyor. Kıyafeti zengin göstermek adına yapılan bu dokunuşlar rüküş bir görüntüye neden oluyor. Moda olanı uygularken hızlı davranmak önemli olduğu kadar bunun düşünülerek yapılması da önemli. Kıyafetleri abartılı aksesuarlara, fırfırlara boğmak yersiz.

Uzun deri ceketler

Tekbir Giyim, bu yıl deri malzemelerin bolca kullanıldığı 50 parçadan oluşan bir koleksiyon hazırlamış. İçinde pardösü, kap, trençkot, etek ve ceketlerin yer aldığı bu koleksiyona ilgi oldukça fazla. Koleksiyonda deri görünümlü malzemeler kürk detaylarla zenginleştirilmiş. Yakada kullanılan kürkler istenirse çıkarılabiliyor. Ayrıca derilerde renkler yıkamalarla farklılaştırılmış. Normalde deri ve deri görünümlü ürünlerde ceket ve trençkot dışında alternatifler bulmak kolay değildi. Tekbir'de hazırlanan ürünler bu anlamda pardösü boyunda tasarım arayanlara alternatif sunuyor.

Zühre Pardösü, 2011 kış koleksiyonunda deri görünümlü aksesuarlara oldukça geniş yer vermiş. Pardösülerin yaka ve omuz detayları bu malzemelerle farklılaştırılmış. Bu yıl pardösüler genellikle kemerle tamamlanıyor. Geçmiş yıllardan farklı olarak bu kemerler ürünün kumaşından değil, deriden yapılmış. 

Obi kemerler pardösülerde

Birkaç sezondur özellikle uzun gömleklerle ve elbiselerle bütünleşen obi kemerler bu kış tesettür giyimin gündeminde. Setrems, Tekbir ve Tuğba Venn tasarımı kap ve pardösüler obi kemerlerle tamamlanmış. Kimi zaman leopar desen olarak kimi zaman deri görünümleriyle karşımıza çıkıyorlar. Bu kemerlerin tarzınıza uygun olması önemli. Genellikle ince yapılı insanlara daha çok yakışıyor. Kıyafetin bütünüyle uyumlu olmayan obi kemerlere de rastlamak mümkün.

Giyim firmaları da hayırda yarıştı

Bu Kurban Bayramı'nda birçok duyguyu bir arada yaşadık. Van'daki deprem bütün ülkenin ciğerini yakan bir ateş gibiydi. Can derdinin yerini yokluğun aldığı bugünlerde özellikle yardım kampanyaları ile hemen herkes elinden geleni yapmaya çalıştı. Hayırda yarışmak denecek cinstendi yardım kampanyaları. Sosyal medya özellikle markaları yardıma teşvik eden bir alana dönüştü. Private shopping sitelerinden teknoloji marketlere 'Van'a yardım götürüyoruz' cümleleri sardı her yeri. Tesettür giyim markaları da deprem konusunda duyarlılık mesajlarını sayfalarında yayınladı. Setrems Giyim bu anlamda neredeyse bir haber ajansı gibi kurtulan insan haberlerini, yaşananları anbean yayınlayarak ajitasyondan uzak, duyarlılığı canlı tutan bir iletişim yürüttü. Dahası firma "Alışverişleriniz Van ve Afrika'ya Kurban Olsun" sloganıyla başlattığı kampanya çerçevesinde 21 Ekim-5 Kasım tarihleri arasındaki Setrems mağazaları cirosunun yüzde 5'ini Kimse Yokmu-Cansuyu-İHH-Deniz Feneri ve Osman Hulusi Efendi Vakfı aracılığıyla Van ve Afrika'ya kurban bağışı olarak gönderdiğini beyan etti. Vakıf ve dernekler tarafından verilen yardımların belgeleri önümüzdeki günlerde sitenin sayfasında paylaşılacak. Kayra Giyim de ürünlerini internetten ulaşabilecek bir platforma taşıdı. Kayrashop'u açan firma, Kayrashop'un 3 ay boyunca tüm gelirini depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için Van'a aktarılacağını duyurdu. Tesettür giyim firmaları sosyal sorumluluk kampanyaları konusunda giderek daha profesyonel iletişim çalışmaları yürütüyor.

Kezban Karagöz - Zaman
Bu Kategorideki Diğer HaberlerYorum yapmak için buradan üye olabilirsiniz.


Yorumlar
Bu haberin diğer yorumcuları