<< Önceki Haber Sonraki Haber >>

Mimar Sinan’ın Mihrimah’a aşkı gerçek mi?

Mimar Sinan’ın Mihrimah’a aşkı gerçek mi?
Mürvet Sarıyıldız’ın Mola Kitabevi’nden çıkan 'İki Cami Arasında Aşk' adlı kitabında Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olma kızı Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan’ın aşkını anlatır.09.02.2012 14:34:47
Mürvet Sarıyıldız’ın Mola Kitabevi’nden çıkan “İki Cami Arasında Aşk” adlı kitabında Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olma kızı Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan’ın aşkını anlatır. Yazar kitabında dillere desten olan bu aşkı anlatırken tarihte bir mimarın yapabileceğini en mükemmel aşk eserini bize tanıtıyor: Mihrimah Sultan Camii ile Edirnekapı Camii. Mihrimah Sultan’ın doğum günü olan 21 Mart’ta günü Edirnekapı Cami’nin minaresinin arkasından güneş batarken Üsküdar’daki caminin arkasından ay doğar. Mihrimah Farsça’da 'mihr' (güneş) ve 'mah' (ay) kelimelerinin birleşiminden oluştuğu için bu iki minare arasındaki hesabı artık siz düşünün.

-Kitapta aşkın başlangıcı -

Mimar Sinan’ın Karaboğdan Seferi sırasında Kanuni’nin uğur sayarak seferlere yanında götürdüğü kızı Mihrimah Sultan’ı görmesiyle başlar. Zamanın mimar başı Acem Ali’nin aylarca nehri karşıya geçebilmek için uğraştığı köprü Purt Nehri’nin azgın sularına dayanamaz. Bu durumdan Kanuni rahatsızdır. Mihrimah’ta sıkılmaya başlamıştır. Sinan, Mihrimah’ı bu sıkıntıdan kurtarmak ve onun gözünde kahraman olabilmek için Kanuni’ye 13 günde bitirmek üzere bir köprü inşa etme sözü verir. Söz verdiği gibi köprüyü 13 günde bitirir ve Mihrimah ile birlikte tüm orduyu bu sıkıntıdan kurtarır.

-Böyle bir aşkın imkânı var mı?-

Saray’a dönüldükten sonra zamanın Mimar başı Acem Ali’nin vefat etmesiyle Sinan mimarbaşı olur. 17 yaşına gelmiş olan Mihrimah evlilik yaşına da gelmiştir ve evlendirilecektir. Bunu duyan Sinan’da Mihrimah için aday olur. Ama bir aday daha vardır. Biri Sinan biri de Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa’dır. Sinan 50’sine merdiven dayamış evli biridir. Mihrimah ise daha 17’sindedir. Bu Sinan’ın bile kafasını karıştırmaktadır. Ancak buna rağmen evlilik için aday olmuştur. Siyasi nedenlerden dolayı Hürrem Sultan’ın adayı olan Rüstem Paşa ile evlendirilir Mihrimah Sultan. Bu duruma çok üzülen Sinan kendisini eserlerine verme kararı alır.

-İnanılmaz iki eser ve inanılmaz bir hesap-

Gün gelir Kanuni biricik kızı için cami yaptırmaya karar verir. Mimarbaşı Sinan’ı çağırır ve bu dileğini ona iletir. Sinan bir türlü Mihrimah’ı unutamaz ve onun için yapacağı caminin benzersiz olması gerektiğine karar verir. Üsküdar’da İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine Mihrimah Sultan Camii’ni inşa eder. Mimar Sinan, aradan bir süre zaman geçtikten sonra Edirnekapı’da oturmuş Üsküdar’a yaptığı cami izlemektedir. Aklına bir şeyler gelir ve hemen ayaklanır. İlk kez padişah fermanı olmadan bir cami yapmaya karar verir. Edirnekapı’da yine İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine bir camii daha yapar. 21 Mart’ta günü; yani gün ile gecenin eşit olduğu zamanda Mihrimah Sultan’ın doğum günü olan gün. Edirnekapı Cami’nin minaresinin arkasından güneş batarken Üsküdar’da ki caminin arkasından ay doğar. Mihrimah Farsçada 'mihr' (güneş) ve 'mah' (ay) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Bu nasıl bir hesap nasıl bir deha nasıl bir zekâdır yorum sizin…

Moralhaber


Bu Kategorideki Diğer HaberlerYorum yapmak için buradan üye olabilirsiniz.


Yorumlar
Bu haberin diğer yorumcuları