<< Önceki Haber Sonraki Haber >>

Sevilay Yükselir'den ilginç itiraf

Sevilay Yükselir'den ilginç itiraf
Erkam Tufan Aytav'ın Alevi Sünni Evlilikleri: Sevdim Seni Bir Kere raflardaki yerini aldı.02.05.2012 09:31:37
Aytav kitabında, bireylerin değil farklı kimliklerden ve kültürel coğrafyalardan gelen evli çiftlerin izini sürüyor.

Gazeteci yazar Erkam Tufan Aytav, Alevi Sünni Evlilikleri: Sevdim Seni Bir Kere adlı kitabında farklı mezhep mensuplarıyla evlenen bilindik simalarla ve onların eşleriyle yaptığı görüşmeleri aktarıyor. Yazar görüştüğü kimselerin de yalnızca bir camianın mensupları olmamalarına dikkat etmiş. Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir'den Zaman gazetesi yazarı İbrahim Öztürk'e, Güneş gazetesi yazarı Rıza Zelyut'tan Bloomberg TV'den Ali Çağatay'a ve Kezban/ Hüseyin Hatemilere kadar görüşülenlerin her biri, farklı aile yapılarına ve yaşam şekillerine sahipler.

Titapta Aytav, hiç de "aslında yok birbirimizden farkımız" türü bir hayalcilikle kaleme sarılmamış. Bunun yerine sarsıcı ama son derece gerçek aile dramlarını nazara veriyor. Konuştuğu gazeteciler, zaman zaman, o yıllarda yaşadıklarını hatırladıkça göz yaşlarına hakim olamıyorlar. Yaralar her ne kadar kabuk bağladı dense de, bazı şeylerin unutmak, affetmek kadar kolay olmuyor anlaşılan. Aşağıda o unutulmayan öykülerden bir kesit bulucaksanız.

KÜNYE

Yazarı. Ekrem Tufan Aytav

Türü: Söyleşi

Sayfa:188

Baskı: Nisan 2012

Yayınevi: Ufuk Yayınları

OĞLUM DENİZ, %25 ALEVİ, %25 SÜNNİ, %25 TÜRK, %25 KÜRT

Sevilay-Mustafa Yükselir çifti 16 yıllık mutlu evlilikleri ve bir çocukları var. Mustafa Bey Erzurumlu Sünni ve aşiret mensubu bir Kürt. Türkçeyi 7 yaşında ilkokula gittiğinde öğrenmiş. Dinî pratiklerin yaşandığı bir ortamda çocukluğu geçmiş.

Sevilay Hanım Malatya Alevisi ve Türk. Alevi ritüellerini yerine getiren bir ailenin kızı. Annesinin babası Tebrizli ve dindar bir Şii imiş. Anneannesi ise Anadolu Alevisi. Annesinin dindarlığını dedesine bağlıyor Sevilay Hanım.

Erkam T. Aytav: Bir oğlunuz var Allah bağışlasın. Bak oğlum, geldiğim yer itibariyle ben Alevi'yim. Senin anneannen Alevi falan. İşte Alevilik bu, işte cem evi bu gibi bu tür bir eğitime veya öğretime

tabi tuttunuz mu oğlunuzu?

Sevilay Yükselir: İlkokulda bizim dışımızda şöyle bir şey oldu. On bir yaşına falan geldiğinde oğlumuz, adı Deniz, bir gün geldi dedi ki ben dedi ne Alevi'yim ne de Kürt'üm. Ben sadece Türk ve Sünni'yim.

Nasıl dedik ya? Şimdi ben ona anlatırım. Çok enteresan bir şeydir yani ben babasını anlatırım ona. Bak baban Kürt kökenlidir, bak Kürtler şöyledir böyledir.

Erkam T. Aytav: Ne Kürt'üm ne Alevi'yim dedi, öyle mi?

Sevilay Yükselir: Sünniliği anlatırım, baban Sünni'dir. Sünnilik şöyledir böyledir. O da Aleviliği de Türklüğü de anlatır. Böyle anlatırdık ki biz hepsini bilsin, hepsini öğrensin. Yani oğlum Deniz, işte bildiğiniz bir Anadolu. Her şey var Deniz'de, %25 Alevi, %25 Sünni, %25 Türk, %25 Kürt. Biz bunun hepsini aldığını ona anlatmaya çalışıyorduk.

Erkam T. Aytav: Hâlbuki o geldi dedi ki ne Alevi'yim ne Kürt'üm!

Sevilay Yükselir: Ama bir gün geldi dedi ki ilkokuldayken, anne ben karar verdim dedi. Neye verdin oğlum? Daha on bir yaşında, on yaşında hatta. Ben dedi Kürt de değilim, Alevi de değilim. Niye dedim? Ben Türk ve Sünni'yim dedi. Senin dedi Aleviliğini almıyorum, babamın da dedi Kürtlüğünü almıyorum. "Ötekileri" almıyorum yani dedi. (sf.13-55)

39 SENELİK GELİNLERİYİM TEK İFTİRALARINI GÖRMEDİM

Özden-Rıza Zelyut
çifti 39 yıldır evliler, mutlu bir evlilikleri ve bir de Evren adında üniversiteyi bitirmiş çocukları var. Özden Hanım, Van doğumlu bir Sünni. Çocukluğumda Sünni bir toplumda büyümüş olmanın getirdiği Alevilik hakkındaki bütün kirli bilgiler bende de mevcuttu, diyor Özden Hanım. Ancak bütün bu kirli bilgiler zihninde hiç etki bırakmamış. Bunun sebebini entelektüel, kültürlü bir insandı dediği babasına bağlıyor.

Rıza Bey, 1948 Osmancık Niksar doğumlu bir Alevi. Halen gazetecilik yapmakta. Alevilik üzerine pek çok kitabı var.

Özden Zelyut: Ama bak bir dakika şimdi Erkam Bey, onu bana sorun söyleyeyim. Bakın Sünni toplumunun, Alevi toplumuna karşı çok daha incitici, çok daha çirkin bilgilerle beyinleri yıkanmıştır.

Ben Alevilerin otuz dokuz senelik gelinleriyim, çok gittim geldim, köylerine girdim çıktım. İnanır mısınız, bunu herhangi bir şey için demiyorum, şöyle bir toplu iğnenin başı kadar Sünnilere atılan çirkin bir şeyle asla ve asla karşılaşmadım.

Allah var, öleceğim, hesap vereceğim ama şunu temin edeyim ki hali hazırda benim öğretmen arkadaşlarım yine Alevilere çok düzgün bakmıyorlar. Yine işin açıkçası benim ailem, uzak çevrem benim babamın baskısı altında susmuşlar, hatıra binaen susmuşlardır, beyinlerindeki önyargılar çirkindir.

AİLENİZ HAZMEDEMİYORSA EVLENMEYİN!

Rıza Zelyut:
O anlamda gençlere tavsiyem, Alevi-Sünni birbirini seven gençlere tavsiyem mutlaka karşı taraftaki aileyi incelesin, kendini kabul edecek mi, etmeyecek mi, ailenin kültür yapısı ne, olaylara bakışı ne, Sünni ise Aleviliğe bakışı ne, Alevi ise Sünniliğe bakışı ne, bunları mutlaka araştırmaları lazım. Eğer yanlış görüyorlar ise, karşı tarafı hazmedemeyecek gibi görünüyorsa gençler sakın evlenmesin.(sf.57-86)

İFLAH OLMAZ BİR AİLE

Zeynep-İbrahim Öztürk
çiftinin 18 yıldır mutlu bir evlilikleri var. Zeynep Hanım Tunceli Alevi'si. Kırk iki yaşında. Tunceli'de doğmuş ama Elazığ'da büyümüş. Ben Tunceliliyim deyince eşi İbrahim Bey şaka yollu Zeynep Hanım'a takılmadan edemiyor: "En iflah olmazından!". Bu takılmaya Zeynep Hanım'ın cevabı; "Elhamdülillah" oluyor.

Bunun üzerine İbrahim Bey de "Evet biz de tedavi olmuş Lazlardanız" diye ekliyor. Birinin Tunceli Alevi'si olmasına mukabil diğerinin Laz olmasını Zeynep Hanım "iki keskin uç" diye tanımlıyor.

İbrahim Bey'in çocukluğu ise sırasıyla Sürmene ve Araklı'da geçmiş. Daha sonra ailesi Trabzon'a taşınmış. Boğaziçi İktisat Fakültesi'ni bitirmiş ve şu an iktisat profesörü. Bir Sünni olarak çocukluğunuzda İslami pratikleriniz var mıydı sorusuna Karadenizli espri anlayışı ile "Evet, vardı, ben kökten dinciydim" diyor.

BEN DE ALEVİYİM

Erkam T. Aytav:
Peki, sohbetin sonuna doğru geliyoruz bir taraftan, Çocukların yetişme tarzı gündeme geldiğinde bu mezhep farklılığı gündeme geldiğinde bir sıkıntı yaşadınız mı İbrahim Bey?

İbrahim Öztürk: Yaşamadık, çünkü ben de eşimin anladığı anlamda bir Alevi olduğum için o da gerçek bir Alevi olduğu için yani kısaca Müslüman olduğumuz için o konularda bir sorunumuz olmadı.

Erkam T. Aytav: Zeynep Hanım?

Zeynep Öztürk: Benim de hiçbir problemim olmadı. Mesela çocuklarım benim bir Alevi aileden geldiğimi biliyorlar. Hatta Ali'ye sorsanız Ali kendini Alevi olarak nitelendirir.

Erkam T. Aytav: Adı Ali.

Zeynep Öztürk: Ali Eren. Büyüğü Ahmet Furkan.O mesela kendini Tuncelili olarak ifade ediyor, öbür oğlum ben Trabzonluyum diyor. Yani şeyi çok iyi biliyorlar. Benim hassasiyetlerimi çok iyi biliyorlar. Benim önem verdiğim şeyleri çok iyi biliyorlar. Babalarının hassasiyetlerini çok iyi biliyorlar. İki konuda da çok olumlu şekilde hayatlarını devam ettirebiliyorlar.(sf.87-110)

BİR MÜSLÜMAN ANCAK O KADAR İYİ OLABİLİR

Sevilay-Ali Çağatay
çifti (kız Sünni, erkek Alevi) 26 yıllık mutlu bir evlilikleri ve bir çocukları var. Sevilay Hanım öğretmen, Sünni, 47 yaşında ve Kırşehirli. Ailesi, doğumu ile birlikte Ankara'ya taşınmışlar. Oldukça dindar bir ailenin kızı. Babası hacı ve beş vakit namaz kılınan bir evde büyümüş.

Ali Bey 54 yaşında, mesleği gazetecilik. Malatya Alevilerinden. Yeşilyurt ilçesinin Haçova köyünde doğmuş. Hz. Ali'nin darbımeselleriyle, onun cenk hikâyeleriyle, yaşam öyküsüyle yetişmiş.

Ali Çağatay: Ya evet, mesela benim kayınpeder, rahmetli, gerçek bir mümindi, bir mütedeyyindi, bütün üç ayları her şeyini yani, bir Müslüman'ın yaşaması gerektiği gibi yaşıyordu. Yani bir Müslüman ancak o kadar iyi olabilir diye düşünüyorum. Ya bir gün bile beni karşısına alıp ya damat siz galiba Alevi'siniz, nasıl oluyor bu, nasıl yaşıyorsunuz demedi.

Erkam T. Aytav: Peki, size de mi bak kızım evleneceksin bu çocukla ama bu Alevi, Alevilere karışacaksın sen, o aileler farklı kültüre sahip, sıkıntı yaşarsın; gerek anneniz gerek babanız hiç böyle bir telkinde bulunmadı mı?

Sevilay Çağatay: Hiç olmadı. İşte diyorum ya, işin ilginç tarafı bu, ailede böyle bir konuşma olmadı. Sadece çevrede bunların konuşulmasını düşünmedi çünkü babam çevresine göre gerçekten aydın bir insandı.

Etrafındaki insanlar biraz daha dar çerçevede baktıkları için onlarla polemiğe girip de tartışmalar yaşanmasın diye çevrede konuşulmadı.(sf.11-134)

HZ. MUAVİYE DİYENLE EVLENMEZDİM

Kezban-Hüseyin Hatemi
çifti 40 yıllık evli ve bir çocukları var. Türkiye'nin, entelektüel kişilikleri ile ekranlardan tanıdığı bir çift Hatemiler. Kezban Hanım Sünni bir aileden, ailesi Antalya Akseki, Cevizli'den.Kendisi İstanbul'da doğup büyümüş. Beş vakit namazını kılan, vaazlara giden bir annenin kızı. Çocukluğunda ailesinden ve yakın akraba çevresinden Alevilik, Şiilik konusunda, özetle mezhepler ile ilgili aleyhte hiçbir şey duymamış.

Hüseyin Bey Şii mezhebinden. Doğma büyüme İstanbullu. 1898'de İran'da, Selmas Dilman'da doğan Ali Asgar Hatemi Bey ile 1910'da İstanbul'da doğan İran Azerbaycanı göçmeni bir aileden Cemile Hanım'ın ikiz çocuklarından biri olarak dünyaya gelmiş, Hüseyin Bey'in kinci ismi "Perviz" imiş. Hüseyin Bey, bunun bir rivayete göre, Hz. Muhammed'in mektubunu yırttığı söylenen İran hükümdarının adı olduğunu öğrenince, "Perviz" ismini mahkeme kararıyla sildirmiş.

Hüseyin Hatemi: Hz. Muaviye demediği için zaten Kezban'la evlendim. Evlenmezdim kesin olarak. Benim için fıkhi şeyler önemli değil. Namazı eli bağlı kılmak, eli açık kılmak bunlar önemli değil. Fıkhen Sünni olan birçok kişi baktım ki bazı şeklen Şii olanlardan çok daha fazla Ehl-i Beyt sevgisine sahip olabiliyorlar. Bunlar için ben tabii hiç ayrımcılık yapmam. Fıkhi bakımdan önemli değil. O teferruat önemli değil ama Ehl-i Beyt sevgisi imanın bir boyutudur. Hz. Muaviye diyenle evlenmezdim.

Kezban Hatemi: Bir kere Ehl-i Beyt sevgisi, bu aileye girmemle ve Hatemi'yle oldu. Ehl-i Beyt'in ne olduğunu, tıpkı gerçek duanın Hocaefendi sayesinde, onun dağıttığı Cevşen'i okumakla öğrendiğim gibi.(sf.135-163)

Bugün

Bu Kategorideki Diğer HaberlerYorum yapmak için buradan üye olabilirsiniz.


Yorumlar
Bu haberin diğer yorumcuları