“Çocuklarda Hangi kokular Neye İyi Geliyor”

“Kokular ilham, sağlık ve içi uyumu getiriyor. Kokular sayesinde kinden kurtulacak, problemlerinizden uzaklaşacak, korku ve acılardan arınacaksınız.” Gizella Bulla

Bir koku, bir iki saniyede bizleri seneler öncesinde yaşadığımız bir olaya, acıya, mutluluğa, sevgiliye, dosta götürebiliyor.
İnsanda koku duyusu, günlük duyguların %75’ini etkiliyor ve hafızada da önemli bir yer tutuyor. Koku alma duyusu 24 saat boyunca çalışan ve kapatılamayan tek duyudur. Koku duyusu talamusa uğramadan direk limbik sisteme ulaşarak anında davranışlarımızı etkiler. Ayrıca insanın DNA’sında en büyük alanı koku oluşturur.

Öğrenmeyi Hızlandırmak İçin; Aroma lambaya 2 damla limon yağı veya gülyağı veya biberiye yağı damlatabilirsiniz. Özellikle gül yağı titreşimi en yüksek kokulardandır. 320 negahertzdir. Çocuklarda ve yetişkinlerde gül yağı insan beyninin frekansını, öğrendiklerini hemen akılda tutacak, ezberletecek düzeyde tuttuğu ispatlanmıştır.

Çocuklarınız Sınava Giderken; Evde ders çalışırken limon yağı kokusu kullanan çocuğa; sınava giderken üstüne 1 damla limon yağı damlatılmış mendil verin. Unuttuklarını hatırlayacaktır.

Çocuğunuzda Dikkat Dağınıklığı Var ise; Biberiye yağı. Tüm algısal, hafıza sorunu yaşayanlarda da etkili bir yağdır.

Çocuğunuzda Uyku sorunu Varsa; Bebeklerde lavanta ve vanilya kesesini yastığına koyabilirsiniz. Bu ikisinin kokusu ile bebeğiniz sakinleşip uyuyacaktır. (6 aydan küçük bebeklerde kullanılmamalı)
Lavanta yağını çocuğunuzun yattığı odada bir aroma lambaya 1-2 damla damlatabilirsiniz. Sakinlik verip rahat uykuya geçmeyi sağlayacaktır.

Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa; Lavanta, çörekotu tohumu ve üzerlik tohumu kokusu özellikle ağlayan bebeklerin rahatlamasını sağlayacaktır.

Çocuğunuz Korkuyorsa; Rezene yağı her türlü korkularda etkilidir. Cesaret verici özelliğe sahiptir.

Çocuğunuz mutsuzsa; Lavanta yağı kullanın. Lavanta endorfin hormonunu 8 kat arttırdığı bilim adamları tarafından ispatlanmıştır. Evinizde olmazsa olmaz olan yağlardandır. Keselerin içinde lavantayı taneli olarak da evinizde kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun Enerjisi Düşükse; Nane yağı kullanın. Nane yağı beyindeki nöronları uyarır. Uyanık tutar, enerji verir. 1-2 damla yeterlidir.

Zeytinyağı; Bebeğinize zeytinyağı ile masaj yapın. Masaj; anne ile bebek arasındaki duygusal bağı en kaliteli şekilde yaşamasına sebeb olan araçlardan biridir. Sevgiyle yapılan masaj, bebeğin annesini hissetmesine yardımcı olacaktır. Banyo yapıldıktan sonra zeytinyağı ile bebeklere masaj yapılırsa ağrıyan yerlerinin ağrısı geçer. Zeytinyağının yapısında A,E,K gibi vitaminler bulunduğu için çok faydalıdır. Çünkü bebeklerin gelişimi için bu vitaminler oldukça önemlidir. Pişik olan bölgeye sürüldüğünde de iyileşme olur. Ayrıca bebeğin saç diplerine zeytinyağı ile masaj yapılması onların saçlarının gür olmasını ve ileride dökülmesini önler.

Not: Bebeklerde 6 aydan önce hiçbir aromayağı kullanılmamalı.

Pedagog Ve Nefes Koçu Emine Paşahan Özkundakcı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here