<< Önceki Haber Sonraki Haber >>

Kızılcığın faydaları!

Kızılcığın faydaları!
Sonbaharla birlikte kendini gösteren kızılcık, meyvesinden yaprağına, kökünden kabuğuna şifa saçıyor. Mevsim meyvesi kızılcığın faydaları bunlarla bitmiyor, bakın vücudumuz için daha ne gibi faydalar sağlıyor.04.09.2012 12:01:35
Kızılcık zengin bir melatonin kaynağıdır. Melatonin vücudun gece saalgıladığı bir hormondur ve bu hormon yeterli ölçüde salgılanmadığında kansere neden olabilir.

Melatonin ilaçlarının birçoğu kızılcıktan yapılır. Uyku problemi olan kişiler yatmadan önce bir bardak kızılcık suyu içmelilerdir. Kızılcıkla vücuda melatonin takviyesi yapılabilir.

Araştırmalar her gün yenilen bir avuç kuru kızılcığın meme kanseri hücrelerinin gelişmesini engellediğini gösteriyor. Ayrıca kızılcık, kanser hücrelerinin yayılmasını engellemeye yardımcı bir meyvedir.

Kızılcık hücreleri koruyan bir antioksidan deposudur. Kızılcıkta bulunan antioksidanlar brokoliden beş kat daha fazladır. Kızılcık, damarların tıkanmasını engelleyerek kalp hastalıkları riskini azaltır.

Kızılcık özellikle idrar yolu enfeksiyonuna karşı oldukça etkilidir. İdrardaki asit miktarını arttırarak böbrek taşlarından kurtulmaya yardımcı olur ve idrardaki kokuları giderir.

Kızılcık suyu ülser gibi mide hastalıklarına neden olan bakterilerle savaşır ve etkisiz hale getir.

Kızılcık kabuğu ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir.Kızılcık kabuğunu suda kaynatarak ateşli hastalıklara karşı kullanabilirsiniz.

Menopoz dönemindeki kadınların sık sık karşılaştığı ateş basması sorununa karşı etkilidir.

Yara ve yanıklara karşı etkili bir ilaçtır. Kızılcık suyu veya kızılcık yaprağı ezilip yaralara sürülebilir.


Bu Kategorideki Diğer HaberlerYorum yapmak için buradan üye olabilirsiniz.


Yorumlar
Bu haberin diğer yorumcuları