Saçlar Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

Saç denilince kadınlar için genelde sorun, kırılmalar, parlaklık, kolay şekil alma ve dolgun görünüm.Herkesin yıllardır tartıştığı ve uzmanların bile farklı görüşler belirttiği bir soru ise saçlarımızı her gün yıkamalı mı yıkamamalı mı, ne kadar sıklıkla yıkamalı.

Saçlarımızın yağ ve nem oranı saç derimizin hemen altındaki gözeneklerden salgılanan maddelere bağlı. Ve bu salgılar herkese göre değişiyor. Bu yüzden kişiye özel saç yıkama takvimi oluşturmak için bu salgıların oranını göz önüne almak gerekiyor.

Belirli karakterdeki saçlar içinse bu salgıların miktarı tahmin edilebiliyor ve buna göre bir yıkama takvimi belirlenebiliyor. Bu karakterleri genel olarak belirleyen etkenler ise şöyle sıralanıyor:

  1. Saçlarınız ne çok yağlı ne çok kuruysa ve normalse, haftada bir ya da iki kere yıkamanız, hem saç deriniz hem saç telleri için sağlıklı olacaktır.
  2. Saçlarınız yağlıysa, haftada iki kereden fazla yıkamalısınız.
  3. Saç telleriniz kalın, kıvırcık ve dalgalıysa, uzmanlara göre haftada bir kere yıkamanız yeterli
  4. Saçlarınız düz ve ince ise, haftada en az iki kere ve belki üç kere yıkamanız gerekebilir.
  5. Belirli bir stil uyguluyorsanız ya da saçlarınızın bu stilden zarar gördüğünü düşünüyorsanız, çok sık yıkamamalısınız. Ama uzmanlar bunu tavsiye ederken şunu da ekliyor: “Bu herkesin kendisinin belirleyeceği bir sıklık. Ama özel bir stil uygulayan herkesin en azından iki gün su ve şampuandan uzak kalmasının zararı olmayacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here